Ks. Dolindo o tym, jak modlić się w trudnych i beznadziejnych sytuacjach

Ks. Dolindo nie jest tylko autorem popularnej modlitwy „Jezu, Ty się tym zajmij”. Był kierownikiem duchowym i wiedział, co robić, żeby radzić sobie z problemami w życiu.

W pięknym traktacie o cierpieniu „Jak wygrać bitwy Pana” ks. Dolindo pisze o tym, jak ofiarowywać swoje cierpienie oraz jak sobie z nim radzić. Cierpienie, jak wskazuje kapłan, jest nieuniknione: „Zło świata, nasze grzechy i nasze błędy powodują wielkie cierpienie w czasie, gdy szukamy Dobra”.

Bóg chce nas uleczyć – pamiętaj o tym!

Nasza świadomość z czasem rośnie, wiemy że nasz grzech jest źródłem cierpienia – dla nas samych, ale również dla Boga: „Kiedy wzrasta nasza miłość do Boga, odczuwamy większy ból, gdy obrażamy Go naszymi grzechami”.

„Wtedy odczuwamy potrzebę naprawy tego bólu. Ból jest głębszy, a nasza gorliwość jest pełna pokoju i miłości, bardziej wyrozumiała, ponieważ wiemy, że dotyczy grzesznika, który jest w świetle Bożej dobroci – w świetle Boga, który i tak kocha grzesznika” – wskazuje ks. Dolindo, podkreślając wielką łaskawość naszego Stwórcy oraz Jego miłosierdzie. Porównuje go przy tym do lekarza. Bóg chce cię wyleczyć – podkreśla ks. Dolindo – nie zapomnij o tym: „Wyceluj bronią w zło i ofiaruj swoje cierpienie, ofiaruj ból swoich nieszczęść. To skarb, który posiadasz; powierzając je Bogu, czynisz akt pokory i wiary, odnajdujesz też Jego przebaczenie”.

Ks. Dolindo wskazuje również, że Bóg wykorzystuje wszystko ku dobremu: „On jest potężny w naprawianiu cierpień, szczególnie gdy ofiarujesz je Jezusowi. Co możesz dać lekarzowi, który leczy chorych na ospę wietrzną, poza ropą z twoich ran? To prawdziwa nędza. Ale z tej ropy lekarz może stworzyć lekarstwo”.

Jak się modlić w trudnych chwilach?

Jak się modlić, gdy nie możesz już znieść cierpienia? Oto wskazówka ks. Dolindo, który używa metafory bitwy – walki duchowej: „nie przejmuj się tym, co możesz zrobić, czy tym, co możesz napisać; zamiast tego módl się cicho, z pokorą i wiarą. Modlitwa wprowadza plan generała w życie, przynosi nowe posiłki z nieba. Modisz się i łaskawie pada deszcz, a aniołowie idą w marszu”.

Ks. Dolindo wskazał również na modlitwę, która zawsze niszczy plany szatana, pokonuje diabła: „Modlitwa jest jak bombardowanie z wysoka; zanim posuniesz się do przodu w walce musisz wejść na dużą wysokość i z nieba wyrzucić bomby, które zniszczą plany Szatana”. Jedną z tych „bomb” jest prosta modlitwa: „módlcie się do Boga z wiarą z pewnością: Panie, zakończ to zło, błagam Cię, przez Twoją chwałę”.

Jak pisze ks. Dolindo: „To zdanie, które jest tak proste, po wejściu do nieba staje się niczym wielka chmura; ładuje się niebiańską elektrycznością, zakrzywia się w kierunku ziemi i uwalnia błyskawicę, pali magazyny prochu, niszczy artylerię wroga, uwalnia ziemię, a potem staje się uzdrawiającym deszczem”.

Bądź cierpliwy, szukaj pokoju

Ks. Ruotolo jako znakomity kaznodzieja często korzystał z rozmaitych metafor. W tym samym tekście pokazał, że w modlitwie, wierze i pokorze, trzeba być jak niektóre owady: „Potrzebujesz cierpliwości, wytrwałości i spokoju? Bądź jak mrówka: jeśli zniszczysz jej pracę, kopiec, który zbudowała, to co ona robi? Odbudowuje go z takim samym spokojem jak przedtem. Bądź jak pająk: co się stanie, jeśli zniszczysz jego sieć? Pająk odbudowuje ją w nocy i chroni się w rogu ściany. A jeśli znowu zrujnujesz jego pracę? Udaje się gdzie indziej, aż uda mu się wyłożyć pułapkę na muchę”.

Tej samej cierpliwości, siły woli, potrzebujemy w życiu duchowym. Jeśli ci jej brakuje – zawierz to Bogu i próbuj. Nie przejmuj się upadkami, zawsze oddawaj je Bogu, który zawsze Cię szuka i przebacza.

„Szukasz własnej duszy? Rozciągnij sieć, aby ją uchwycić. Ta sieć musi być stworzona nie za pomocą nici, lecz poprzez otwarcie się, przez oddanie twojego cierpienia, przez twoje modlitwy i przez twoje prośby. Jeśli błąd, sidło lub jakieś zło niszczy twoją sieć, odbuduj ją tyle razy, ile potrzeba, zawsze z tym samym spokojem” – podkreśla ks. Dolindo – „Nadejdzie dzień, w którym schwytasz duszę, (…) sprawisz, że ta dusza się odrodzi”.

„Bądź zawsze spokojny, spoczywaj w Bogu, żyj w Bogu, nie szukaj tak bardzo ludzi i ich ludzkich dróg” – wskazuje ks. Dolindo – „Cierpliwość to idealny sposób, a dzięki cierpliwości wygrasz”.

Poprzedni artykułMało kto słyszał o tych cudach ojca Pio, dzieją się dzisiaj