sp. Ks. Prałat Józef Kania (1940-2018)

Ksiądz Prałat Józef Kania przez 31 lat sprawował posługę duszpasterską w Woli Radziszowskiej. Przez dziesięć lat pełnił funkcję dziekana dekanatu skawińskiego, w roku 2004 Papież Jan Paweł II podniósł Go do godności prałata. Parafialny Klub Sportowy Cedronka oraz Stowarzyszenie Miłośników Doliny Cedronu nadały mu godność Członka Honorowego, a mieszkańcy Woli w dowód wdzięczności za 31 lat oddanej posługi duszpasterskiego nadali Mu tytuł Honorowego Obywatela Woli Radziszowskiej.

W czasie tych 31 lat wskazywał,jak na co dzień żyć Ewangelią

Przez długie lata katechizował dzieci i młodzież, przygotowując ich do świadomego i odpowiedzialnego przyjęcia sakramentów. Zgromadził wokół ołtarza liczną grupę ministrantów i lektorów,wspierał schole oprawiające śpiewem liturgię, otaczał opieką licznych diakonów odbywających w parafii praktyki oraz wikariuszy-ks.Rafała i ks.Marcina, podtrzymywał piękną tradycję odmawiania żywego różańca. Zapoczątkował w Woli nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Wspierał inicjatywę wikariusza ks. Rafała Wierzbiaka, który zainicjował nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jednym ze wzgórz otaczających Wolę. Wielkim dziełem Księdza Kani przynoszącym po dziś dzień owoce, było założenie tzw.Oazy, czyli grupy Światło Życie. To ci młodzi ludzie ożywiali życie parafii, a sami mieli możliwość spotkań, wspólnej zabawy, duchowego rozwoju i rozmów z, jak podkreślają, zawsze otwartym nawet na trudne tematy i umiejącym słuchać Proboszczem. To z szeregów oazy wywodzą się powołani do kapłaństwa Mariusz Dziuba i Włodzimierz Szczyrbak oraz Siostra Iwona Paluch ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Kiedy przybył do Woli Radziszowskiej, zastał tu wielką potrzebę budowy nowego kościoła. Stary, pamiętający czasy średniowiecza, nie mieścił wszystkich wiernych. Od razu więc przystąpił do działania. Gdy tylko udało się pokonać uciążliwą wówczas biurokrację uzyskano pozwolenie na budowę.

Od czasu jej rozpoczęcia w czerwcu 1983 roku do czasu przykrycia kościoła, minęło zaledwie kilka miesięcy

Mieszkańcy Woli każdego dnia przybywali, by budować kościół. Składali ofiary i ofiarnie pracowali. Budowa szła tak szybko, że projektant nie nadążał ze szczegółowymi planami. Zapał był ogromny. Poświęcenie kościoła nastąpiło w roku 1984, jednak to nie zatrzymało procesu ulepszania i upiększania świątyni i jej otoczenia. Pojawiały się organy, które cieszą uszy wspaniałą harmonią dźwięków . Kamienną kaplicę przebudowano i poświęcono Miłosierdziu Bożemu. Świątynia zyskała nowe barwy, gdy jej ogromne okna zostały wypełnione witrażami przedstawiającymi sceny z życia swojej patronki Maryi – Matki Kościoła.

Troszcząc się o nowy kościół, Ksiądz Kania nigdy nie zapomniał o bezcennym skarbie będącym symbolem wiary kolejnych pokoleń mieszkańców Doliny Cedronu – zabytkowym kościółku.Za jego proboszczowania wewnątrz odnowiono freski, ołtarze, organy, wyremontowano dach i wieżyczkę. Budowla jest chroniona nowoczesnym systemem przeciwpożarowym.Ksiądz Kania wspierał również wszelkie inicjatywy mieszkańców Woli. W 1993 roku założył Parafialny Klub Sportowy Cedronka, był inicjatorem i współtwórcą parafialnego pisma „W Dolinie Cedronu”, przyczynił się do powstania bogatej w eksponaty Izby Regionalnej. Przez te 7 lat przebywając na emeryturze w naszej Parafii ciągle dawał świadectwo Boga.

Takiego ojca, który daje, który uczy nas miłości, który nas posyła, zapamiętamy.Chcemy Ci powiedzieć, że nie zawiedziemy Ciebie, że będziemy kontynuować to, co rozpocząłeś, wbrew wszystkiemu i przy trudach.

Wierzymy w to, że mamy orędownika u Pana, że jego świadectwo, jego postawa i dojrzała wiara będą dla nas przykładem i będą dla nas inspiracją.

„Jeżeli (…) żyjemy, żyjemy dla Pana” ks. Prałat Józef Kania

Poprzedni artykułPoznaj znaczenie sakramentu Chrztu Świętego
Następny artykułPatron