Myśli na każdy dzień

Pytania ks. Jana Twardowskiego                                                              LISTOPAD

Dlaczego pytania? Ponieważ-jak mówi ks. Jan Twardowski-pytania” nie pozwalają duszy być na urlopie”. Zachęcają do pracy nad sobą. Uczą patrzeć na codzienność nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Pytania i trudniejsze,                 i łatwiejsze, stawiane z życzliwością, często z uśmiechem. Pomagają spojrzeć na siebie z dystansem,  lepiej rozumieć najbliższych.                                              Ksiądz,poeta,autor rozmyślań i opowiadań dla dzieci, podpowiada je tym, którzy szukają drogowskazów                i pytają:” Jak żyć?”.                                                    Tym, którzy zastanawiają się:” Po co żyję? Jaki jest sens mojego życia?”                                                        Książka z pytaniami na każdy dzień przez cały rok może prowokować do szukania odpowiedzi. Może codziennie sprawiać, że spojrzymy na świat z większą wrażliwością .

 

01 Listopad

Można obliczyć , ilu wymalowanych jest na obrazach w kościele ,                                       można obliczyć , ilu wymienia Litania do wszystkich świętych ,                                         można obliczyć , ile mamy obrazków ze świętymi w książeczkach do nabożeństwa ,           ale ilu jest naprawdę ?

02 Listopad

Co sprawia , że nieraz ludzie skąpi dla widzialnych są rozrzutni dla niewidzialnych ,           wydając masę pieniędzy na światła i kwiaty ?

03 Listopad

Czy umarła matka wie , że dziecko zapala świecę na jej grobie ?                                    Czy umarły ojciec pamięta o swojej rodzinie , dawnym stole rodzinnym , lampie ,               dzieciach przy stole ?

04 Listopad

Czy pamiętamy o własnej śmierci ,o tym ,że odejdziemy stąd ,że mamy spotkać się           z Bogiem ? Czy oddajemy naszego ducha Bogu ?

05 Listopad

Co kochamy : światło czy ciemność ?

06 Listopad

Czy umiemy wsłuchać się w Boga , mówiącego do nas poprzez wyrzuty sumienia i poprzez to , co nas spotyka w życiu ?

07 Listopad

Całe nasze życie jest drogą do Boga . Czy sobie to uświadamiamy ?

08 Listopad

Co robimy z Jezusem w naszym życiu ?                                                                           Czy nie chowamy Go gdzieś w kącie ?                                                                          Czy nie zapominamy o Nim ?

09 Listopad

Dzięki komu żyję ? Dla kogo żyję ? Dwa wielkie pytania , jakie powinniśmy sobie stawiać .

10 Listopad

Czy nie jesteśmy podobni umarłym , kiedy nie modlimy się , nie dbamy o duszę , budujemy sobie kapliczkę bez Boga ?

11 Listopad

Cóż by człowiekowi przyszło z tego , gdyby nawet cały świat pozyskał i spacerował po księżycu , unosił się samolotem jak najwyżej , jeżeli będzie gałganem , samolubem , karierowiczem , kimś , komu się w głowie poprzewracało , kto chce tylko przetrwać , a nie świadczyć ?

12 Listopad

Czy chcemy Bogu służyć , ale może tylko przez godzinę , przez dwa tygodnie ?                    Czy chcemy iść za Nim , ale nie na zawsze ?

13 Listopad

Czy umiemy przyjmować z radością każdy rodzaj pogody : suchy , uroczy śnieg , który raduje wszystkich ( mimo że zawsze pada trochę z boku ) i taki rozwlekły , mokry , zagrypiony , na który chcemy wymyślać ?

14 Listopad

Kim Jezus jest dla mnie ?               Kim ja jestem dla Niego ?

15 Listopad

Jak zachowujemy się , kiedy spotyka nas upokorzenie , cierpienie , złe samopoczucie , poniżenie ?                                                                                                                 Czy wtedy też potrafimy podziękować Jezusowi za to , że nas doświadcza ?

16 Listopad

Czy sami sobie nie stwarzamy nieprzyjaciół , kiedy kłócimy się , zazdrościmy , obmawiamy?

17 Listopad

Kiedy Bóg każe nam pogodzić się z bliźnim , mówmy sobie :                                            „Oto Baranek Boży , oto Jezus , który przychodzi pod niepozorną postacią czy człowieka „. Czy potrafimy wtedy rozpoznać Jezusa ?

18 Listopad

Czy naprawdę kocham tego , o którym mówię , że go kocham ?                                       Bo może bardziej kocham samego siebie ?

19 Listopad

Co to za wdzięczność , która ma wypisany rachunek i za dar daje prezent ?

20 Listopad

Czy mam ciągły kontakt z Bogiem niewidzialnym , który mnie stworzył ?

21 Listopad

Czy naprawdę w moim życiu Pan Jezus jest realny ?                                                        Czy żyję konsekwencjami Ewangelii ?

22 Listopad

Ile razy spadają na nas krzyże: krzyże zmartwień, kłopotów, chorób, samotności …       Czy umiemy wtedy naśladować Jezusa : iść Jego śladami, dźwigać krzyż jak On, z myślą nie o swoim cierpieniu , ale o cierpieniu innych ?

23 Listopad

Przy rachunku sumienia można postawić wiele pytań starych i nowych :                              „Czy nie jesz mięsa w piątki ?” ,                                                                                      „Czy w zatłoczonym autobusie nie jeździsz na gapę ?”                                                   Jest jeszcze jedno ważne pytanie na wszystkie czasy stare i nowe :                                  „Czy uczyniłem dzisiaj cokolwiek ze względu na Pana Boga ?”

24 Listopad

Czy idąc do spowiedzi , wiemy , że w tym sakramencie spotkamy się z samym Jezusem ?

25 Listopad

Czy potrafimy w otaczających nas ludziach , potrzebujących , chorych , nieszczęśliwych , znaleźć przychodzącego wciąż Pana Jezusa ?

26 Listopad

Czy potrafię być nieważny , niekochany , nieuznawany ?                                                  Czy umiem udźwigać taki krzyż ?

27 Listopad

Czy potrafimy w ludziach , którzy do nas przychodzą , dostrzec Jezusa ?

28 Listopad

Co przeszkadza mi widzieć Chrystusa Króla ?                                                                 Kiedy wydaje nam się , że tron jest pusty , bo Król zszedł z niego , trzeba wsłuchać się      w głos Boga , który pyta : Jaki jesteś ? Czy twój egoizm nie zasłania królującego w tobie Pana Jezusa ?

29 Listopad

Czy potrafimy zobaczyć Boga w swoim życiu , kiedy czujemy tęsknotę za prawdziwą miłością , modlitwą , spowiedzią , kiedy jesteśmy załamani nieszczęściem ?

30 Listopad

Czy chcemy zacząć nowe życie , ale dopiero od jutra ?